Kolik Nedir ?

kolik nedir
Kolik Nedir ?

Çocuklarda ağlama çok normal bir olaydır. Yeni doğan bebeklerin kendilerini anlatmaya çalıştıkları tek iletişim aracı ağlamaktır. Bazende bebekler nedensiz ağlayabilmektedir ve bu ağlama nöbetlerine dönebilmektedir. Bir bebeğin üç haftadan fazla, haftada en az üç gün, günde üç saati aşan huzursuzluk ve geçmeyen ağlama nöbetleri varsa o bebeğe kolik teşhisi konulabilir. Kolik teşhisinde 3 kuralı çok önemlidir. Bu ağlama nöbetlerine huzursuzluk, gaz çıkaramama, yüzde kızarıklık, sızlanma, çığlık, vücudu geriye doğru bükme,ağız kısmında solukluk, yumruklarını sıkma ve sert bir karın eşlik eder. Bu durumlar ile karşılaşan ebeveynler bebeklerini bir hekime muayene ettirmelidir. Bu bulguların altında başka bir hastalık var mı diye bir hekim tarafından teşhis konulmalıdır. Farklı hastalıklar kolik olarak algılanabilmektedir.

Koliğin nedeni nedir ?

Kolik ile ilgili birçok neden ortaya atılmış olsa da kesin bir neden bulunamamıştır. Tıbbi dayanaklara göre kolik; bağırsakların tam olarak gelişmemiş olması, bağırsaklardaki hareket azlığı, gaz oluşumu, bazı besinlere karşı hassasiyet ve alerji gibi nedenlerden dolayı olduğu söylenmektedir. Sigara içen annede kolik rastlanma ihtimali daha yüksek olup anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az gözlemlenmektedir. Kolik her 3 bebekten 1’ inde görülebilir. Cinsiyete bağlı olmadığından erkek ve kız bebeklerde eşit oranlarda görülmektedir.

Kolik tedavisi nedir ?

Kolik' in nedeni tam olarak belli olmadığından tedavisi de net değildir. Bazı davranış ve uygulamalar ile sadece şiddetini azaltmak mümkündür. Bu dönemde anne ve babalarında psikolojik olarak etkilenmesinden kaynaklı sabırlı ve hekime danışarak hareket etmeleri çok önemlidir. Kolik genelde üçüncü dördüncü ayda kaybolmaktadır. Bazı seslerin koliğe iyi geldiği de söylenmektedir. Kolik bebeklerin sakinleşmesi için aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz.

1-) Bebeğiniz aç olduğunda mutlaka doyurun. İlk aylarda bebeğinizin beslenmesini programlamaya çalışırken bebeğiniz açlıktan da ağlayabilir.

2-)Bebeğinizin karnını doyurduktan sonra mutlaka gazını çıkarınız. Eğer ki bebeğinizde çok gaz oluyorsa emzirirken mutlaka dik emzirin böylece çok hava yutmasını engellemiş olursunuz.

3-)Bebeğinizin karnına saat yönünde nazikçe masaj yapın. Bu şekilde sıkışan gazın hareket etmesini ve bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

4-)Bebekler ana rahmine alıştıkları için o ortamı oluşturmaya çalışmakta bebeklerin rahatlamasını sağlayabilir. Bebeğinizi kendinize yakın tutun. Böylece bebeğiniz kalp atışlarınızı hissedecektir.

5-)Güvenlice sarın. Ortamı sakinleştirin. Parlak ışık bebeğinizi huzursuz edebilir.

6-) Araba gezintisi birçok bebeğe iyi gelmektedir.

7-)Bebeğinizi sallayın. Düzenli hareketler bebeğinizi sakinleştirebilir.

8-) Ilık bir banyo bebeğin anne rahminde ılık bir sıvıda geçirdiği zamanlardan ötürü sakinleşmesini sağlayabilir.